סיכום מושב מכנס אשלים ה-7: מעבר להורות

מירב לוי, מנהלת הדרכה, ג'וינט התנדבות

IntelliQuote%20Life%20Insurance%20for%20New%20Parentsהמושב נוהל על על ידי דר' מירי קרן, מנהלת היחידה לגיל ינקות בבית החולים גהה ונשיאת האיגוד העולמי לבריאות הנפש של התינוק. השתתפו במושב גם פרופ' מרי רודולף, ראש החוג לבריאות הציבור בפקולטה לרפואה בגליל (אונ' בר-אילן) ודר' קרלוס רוזנברג, רופא נשים מומחה, מיילד בכיר ומייסד מרכז "הרחם" לליווי משפחות בהריון ובלידה.

המעבר להורות, לרוב, כולל התמודדות של שלושה שחקנים: עובר שהופך לתינוק, ואמא ואבא – שהופכים להוריו. המושב התחיל בסרט קצר המתאר בזוג שזה עתה הפכו להיות הורים ותארו את החיים מסביב לתינוק – חיים שהסתכמו בהאכלה, החתלה, שינה, בכי ועיניים טרוטות. לדברי מנחת המושב והמשתתפים, הסרט היה עצוב. האומנם, הכניסה של תינוק למשפחה מסתכמת בעיניים טרוטות? כך או כך, המושב עסק בהתפתחות של העובר, בתהליך הסוציאליזציה (חיברות) אצל אמהות ובתפקיד רופא הילדים בהתפתחות בריאה של התינוק ובמניעת מצבים פתולוגיים.

בסוגיית המעבר להורות קיימת חשיבות רבה לדבר על העובר והתפתחותו. העובר מתפתח מיום ליום, שכן קיימים מחקרים רבים המעידים על התפתחות החושים והזיכרון בקצב מסחרר. מצד שני, ישנם מחקרים המעידים על התפתחות של אינטליגנציה ראשונית במסגרתה העובר יודע לזהות מה טוב ומה לא טוב למהות שלו. חוויות שהעובר חווה ברחם משפיעות על אישיותו ובריאותו לאחר הלידה שלו.

אחד המונחים המשמעותיים שעלו במהלך הדיון הינו fetal programming, המתייחס לכך שלעובר יש את היכולת להתאים את מערכת גופו לתנאים שמתהווים סביבו (כלומר, לעובר יש כמות עצומה של גנים ויאת היכולת להפעיל גנים מסוימים ול"סגור" אחרים בהתאם לתאנים הסביבתיים שלו). המשמעות המרכזית של המידע הזה הוא שאנחנו יכולים להשפיע על החוויות של העובר ברחם. אנחנו יכולים לנסות ולהתערב בשלב ההיריון ולעצב חוויות מיטיבות לנשים בהיריוןשבעבודה חינוכית וטיפולית .

דר' רוזנברג, מציג התפיסה של רופא מעורב, מודע לצרכים הפסיכולוגיים והמנטליים של הנשים בהיריון ומציף את החשיבות של אנשי המקצוע הפועלים לכיוון להיווצרות קשר רגוע ומיטיב בין האמא והעובר. למשוואה זו, הוא מצרף גם את הבן/בת זוג ומתאר תהליכי הכנה מוקדמים להורות שכוללים שיחות, דימיון מודרך, בירור הרגשות והמחשבות לגבי ההיריון ולגבי ההורות. הכנה זו לדבריו, יש בה כדי להעצים את תחושת הרווחה של ההורים לקראת הלידה הצפויה ובהתארגנות להורות.

פרופ' רודולף המשיכה את הדיון שעסק ברופא המשפחה כדמות משמעותית בחייו של הילד, והוסיפה כי על רופא לתמוך בהורים אך תפקידו אינו מסתיים שם. במקביל לכך, יש לא מעט מקום להעצמת דמויות שונות הסובבות את עולמו של התינוק-ילד כגון אחיות טיפת חלב, גננות, מטפלות וכו'… הדמויות האלה צריכות לעזור להורים לפתח את הכישורים הנדרשים להיות הורים טובים דיים.

במושב התקיימה תמימות דעים ביחס לחשיבות הדרכת ההורים כבר בשלבי ההיריון המוקדמים. בהקשר זה, דר' קרן הדגישה את החשיבות של המניעה באמצעות 'הכנה להורות' – ההכנה שמצמצמת ומפיגה מתחים אשר מתעוררים כאשר זוגות הופכים להורים הן בהיבט של ההורות מול התינוק והן מול המערכת הזוגית והמערכת המשפחתית הרחבה.

לבסוף, משתתפי המושב העלו את הצורך ההולך וגובר לקדם מעטפת תומכת סביב ההורים בכלל, ולחזק את השיח בין הגורמים המטפלים השונים, הפוגשים את ההורים הטריים בשלבים שונים בפרט.

ובנימה אישית, כמי שהפכה לאם בחודשים האחרונים, אני יכולה לומר שכן, הסרטון היה קצת עצוב…

אבל אין ספק שהשבועות הראשונים מתאפיינים בעיניים טרוטות. באושר גדול ובעייפות גדולה. ולהוסיף את ההיבט הקהילתי לתמונה – ישנו הצורך בקהילה תומכת, בדמויות שיכולות להושיט יד, לתת עצה וללמד בזמן אמת את אותם דברים שמקלים על ההתנהלות וההתארגנות ומאפשרים להתחבר אל חווית ההורות הטובה והמיטיבה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: