סיכום מכנס אשלים ה-7: מי מטפל בך?

early-education1  איתנה ברמן, סגנית מנהלת שירות לילד ונוער, משרד הרווחה ושירותים חברתיים

על ההתחלה של הפוסט, אני חייבת להודות בדבר אחד. האמת היא שהחלטתי להשתתף במושב הזה משום שבעיני, הוא מרכז בנקודה אחת את מרבית הנושאים והסוגיות החשובים ביותר כיום בתחום הגיל הרך במדינת ישראל. ממבט אישי ומקצועי כאחד, אני מאמינה כי מחובתנו לקדם את השיח המקצועי והבין תחומי בנושא ולגעת לליבן של הסוגיות הכלכליות והחברתיות המורכבות העומדות במרכזו.

כאן המקום לומר שהשירות לילד ונוער באגף לשירותים אישיים וחברתיים במשרד הרווחה, פועל רבות בשנים האחרונות על מנת לחולל השפעה מהותית ומתמשכת בשדה זה – הן ברמת השיח והן ברמת החקיקה (הכוונה בעיקר לתקנון חוק הפעוטות בסיכון ולעבודה הענפה שמתבצעת בתחום בשיתוף הפעולה עם הייעוץ המשפטי ומשרד הכלכלה).

המושב, אשר התקיים כפאנל באולם המליאה של הכנס, הפגיש יחדיו הורים ואנשי מקצוע מרקעים ומרמות שונים ומגוונים. את הפאנל, הנחתה ד"ר נעמי מורנו, מנהלת האגף לגיל הרך בויצו העולמית והשתתפו בו:

  • ד"ר דניאל גוטליב, סמנכ"ל מחקר ופיתוח במוסד לביטוח לאומי
  • ג'מאל אלקרינאווי, עו"ס ויו"ר עמותת השחר החדש ברהט
  • ענת רוזיליו, ממובילי מחאת העגלות בתל אביב
  • דקלה כהן, יועצת חינוכית לגיל הרך בחברה החרדית ואם ל-9 ילדים
  • יגאל פינטו, אב לילד על ספקטרום האוטיזם ששולב במעון רגיל בשדרות, תושב קיבוץ מפלסים.

הדיון במושב סובב סביב מגמה חשובה אשר הולכת ומסתמנת לאחרונה ושמצביעה בבירור על כך שהורים רבים נמנעים מלהכניס את ילדיהם למסגרות/מעונות לגיל הרך. אחת הסיבות העיקריות למצב זה היא העלות הכספית הגבוהה אשר מונעת מחלק מההורים לשלב את ילדיהם במסגרות השונות. נוסף על כך, חלק מהדיון במושב עסק גם במחסור של שירותים ואנשי מקצוע בתחום הגיל הרך  בחברה הערבית. בהקשר הזה, עלה לדיון הפער בתחום המעונות במגזר הבדואי וכן הצורך לקיום מפגש עם כל משרדי הממשלה הרלוונטיים לקידום נושא זה.

לאור תמימות הדעים וההסכמה הרחבה שהתקיימו באולם, אני שואלת: כיצד אפשר למנף את השיח הבין מקצועי שהותנע במושב של הכנס ולנתב אותו לטובת העשייה הציבורית בכל הרמות. להרגשתי, לפחות, ישנה בשלות רבה לכך והיא נובעת ממודעות והסכמה על מורכבות הבעיה ועל הכרח בעשייה משותפת ובפיתוח פתרונות נקודתיים ומערכתיים בעת ובעונה אחת. הגיע הזמן לתרגם את כל האנרגיה החיובית הזו למען פיתוח ויישום של מענים ושירותים אשר יקדמו את הילדים, הוריהם ואת אנשי המקצוע העובדים עמם ויסייעו לחברה הישראלית להסתגל לאתגרי החינוך במאה ה-21.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: